Právě hraje: SLADE - FAR FAR AWAY | Dohrálo: U2 - ANGEL OF HARLEM
7. červen 2020 - Iveta a Slavoj
Právě hraje: SLADE - FAR FAR AWAY | Dohrálo: U2 - ANGEL OF HARLEM

Další rozvolnění mimořádných opatření nebude bez podmínek

Hromadné akce venku i uvnitř budou od 25. května povolené pro nejvýše 300 osob. Pokud bude epidemie dál pod kontrolou, kapacita se postupně bude zvyšovat. Bude ale nutné dodržovat rozestupy. Další podmínky poslední vlny rozvolnění mimořádných opatření dnes oznámila vláda. Na podrobný přehled se můžete podívat tady

Hromadné akce

Od pondělí 25. května vláda povoluje akce ve venkovních i vnitřních prostorách v maximálním počtu 300 osob. Na 500 osob se limit má rozšířit od 8. června. Pokud se situace bude i dál vyvíjet příznivě, navýší se počet povolených účastníků znovu 22. června, a to na 1000 osob současně. V poslední květnový týden se také otevřou vnitřní prostory zoologických, dendrologických a botanických zahrad i interiéry hradů a zámků. Dosud platný požadavek na nákup vstupenky on-line se změní jen na vládní doporučení.

Sportoviště a koupaliště

Sportoviště mohou Češi v různé intenzitě využívat už několik týdnů, teprve poslední vlna rozvolňování protipandemických opatření jim ale umožní přístup do vnitřních prostor, čili šaten, sprch a umýváren. Na koupalištích budou lidé muset nosit roušky, nutné nebudou jen do vody, při cestě k ní nebo při pobytu na lehátku či ručníku. Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, povinné jsou dvoumetrové rozestupy.

Restaurace, bary, kluby, stravovací zařízení

Obnoví se také vnitřní prostory všech stravovacích zařízení, a to včetně jídelních koutů a fastfoodů uvnitř nákupních center. Má to ale výjimku – všechny tyto služby musejí zavřít ve 23 hodin. Od 23 do 6 hodin ráno bude možné poskytovat služby pouze skrze výdejní okénko nebo take away. Pro stravovací služby platí i další zákazy a doporučení. Platí v nich například – stejně jako v ostatních vnitřních prostorách – dál povinnost mít nasazenou roušku. Sundaná by měla být jen při konzumaci jídla.

Obchodní centra

V obchodních centrech nadále zůstávají mimo provoz dětské koutky a odpočinkové prostory, podle vlády a hygieniků trvá snaha, aby se lidé v těchto prostorech zbytečně nezdržovali a dodržoval princip „koupit a odejít“.

Letní tábory

Dětské letní tábory se budou moci v Česku konat už od 27. června. I zde se počítá se stropem tří set účastníků, u stanových táborů jde jen o stovku lidí. Počty se mohou v následujících dnech ještě upravovat podle vývoje nákazy. Hygienici konání táborů podmiňují dodržováním vysokého hygienického standardu (tekuté mýdlo, dezinfekce, pravidelné čištění prostor). Na táborech by se měly vytvořit oddíly dětí, které od sebe budou navzájem organizačně i časově (například při obědech) oddělené.

Nemocnice a sociální zařízení

Od 25. května budou povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. Návštěvy musí mít roušky a dezinfikovat si ruce. Pokud je to možné, měly by se návštěvy uskutečnit venku nebo ve vyčleněných prostorách.