Právě hraje: IMAGINE DRAGONS - WHATEVER IT TAKES | Dohrálo: GREEN DAY - LAST OF THE AMERICANS GIRLS
21. říjen 2020 - Brigita
Právě hraje: IMAGINE DRAGONS - WHATEVER IT TAKES | Dohrálo: GREEN DAY - LAST OF THE AMERICANS GIRLS

Nové vládní restrikce

Vláda přijala nová opatření, která mají pomoci zpomalit šíření koronavirové nákazy. Na dobu minimálně 14 dnů se prakticky omezí veškeré volnočasové aktivity, sportovní soutěže, divadelní představení, ale například i výuka ve školách nebo provoz restaurací a obchodních center. Podrobný přehled si prohlédněte tady

Školy

Od pondělí 12. října se pro prezenční výuku uzavřou všechny vysoké školy v Česku. Výjimku bude mít pouze praktické vyučování u medicínských a zdravotnických oborů. Stejně tak zůstanou doma studenti všech středních škol. Zůstává výjimka pro praktické vyučování.

Na prvních stupních základních škol bude pokračovat prezenční výuka.
Na druhých stupních se bude vyučovat střídavě. Polovina dětí se bude učit jeden týden ve škole a druhý týden doma. Další týden si to vymění.

Dochází rovněž k plošnému uzavření základních uměleckých škol, výjimku bude mít pouze individuální výuka v rovině jeden žák - jeden učitel. Omezuje se také fungování školních klubů a kroužků.

Na pondělí a úterý 26. a 27. října vyhlásil ministr školství Robert Plaga volno, které navazuje na státní svátek a podzimní prázdniny. Děti tak budou doma celý týden.

Restaurace

Restaurace, hospody a bary budou mít už od pátku 9. října otevřeno jen do 20 hodin a u stolu budou moct sedět pouze čtyři lidé místo dosavadních šesti. Ostatní dříve nastavená pravidla zůstávají.

Obchodní centra

Velká obchodní centra jsou podle představitelů vlády jedním z rizikových míst zejména pro mládež, která v nich ráda tráví volný čas. Provozovatelé proto musí vypnout veřejné wifi sítě a omezit provoz takzvaných food courtů, tedy pater s restauracemi převážně rychlého občerstvení. U stolu navíc budou moci sedět pouze dva lidé.

Sport

Od pondělí 12. října se ruší všechny profesionální i amatérské sportovní aktivity odehrávající se uvnitř. Venkovní sportování je dovoleno v počtu maximálně 20 osob. Výjimku budou mít mezinárodní zápasy, a to bez diváků a s dalšími omezeními.

Už od pátku 9. října se uzavřou fitness centra, vnitřní bazény a posilovny.

Kultura a volný čas

Od pondělí 12. října dojde k uzavření a zrušení prakticky všech kulturních událostí. Zavřou kina, divadla, ale třeba i zoologické zahrady. Zakázané jsou i návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a podobných historických a kulturních objektů, hvězdáren a planetárií. Z kulturní oblasti zůstanou otevřené jen knihovny a knihkupectví.

Svatby a bohoslužby

Opatření u svateb se nemění, jejich podmínky zůstávají takové, jak Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo před týdnem, tedy omezení na počet 30 svatebčanů od pondělí 19. října. Účast na náboženských akcích bude od pondělí 12. října na dva týdny omezena maximálně na deset lidí.

Úřady

Provoz úřadů přechází na režim, v jakém byly letos na jaře, tedy že budou otevřeny pouze dva dny v týdnu na pět hodin.

Sociální zařízení

Následujících 14 dnů budou plošně zakázané návštěvy ve zdravotnických a sociálních pobytových zařízeních.

Zdroj:Seznamzpravy.cz