Právě hraje: KRYŠTOF; TOMÁŠ KLUS - CESTA | Dohrálo: VERONA - BEZ TEBE
14. duben 2021 - Vincenc
Právě hraje: KRYŠTOF; TOMÁŠ KLUS - CESTA | Dohrálo: VERONA - BEZ TEBE

Od pondělí se začne rozvolňovat

Po dlouhých týdnech tvrdých omezení kvůli šíření koronaviru vláda v úterý schválila první výraznější úlevy. Díky ústupu epidemie budou platit od pondělí 12. dubna. Otevřou některé obchody a část dětí se vrátí do škol. Už v neděli spolu s nouzovým stavem skončí omezení pohybu a zákaz nočního vycházení. Na podorbný přehled se podívejte tady

Školy a školky

Zatím se k prezenční výuce vrátí jenom žáci prvního stupně základních škol, jednotlivé třídy se budou po týdnu ve škole střídat. Zároveň se do mateřských škol vrátí poslední ročníky, tedy předškoláci. Obnoví se také výuka na speciálních školách. Ve školkách nebudou povinné roušky. Děti se ale budou muset stejně jako ve školách dvakrát týdně testovat.  

Obchody a služby

Kvůli návratu dětí do škol vláda uvolní provoz prodejen s dětským oblečením a obuví a papírnictví. Dále budou moci fungovat prodejny pietního zboží, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Umožněn bude provoz služeb pro projektovou činnost, psychologické poradenství a diagnostika.

Otevřít budou moci také farmářské trhy, ale s omezeními. Prodejci například nebudou smět nabízet občerstvení k přímé konzumaci, na tržištích tak nebudou smět být místa k sezení.

Zoologické a botanické zahrady mohou od pondělí obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity.

Volný pohyb osob

11. dubna skončí nynější nouzový stav. Protiepidemická opatření budou poté vycházet z nového pandemického zákona, na kterém se vláda dohodla s opozicí. Spolu s nouzovým stavem skončí také zákazy cestování mezi okresy a nočního vycházení. Nově se také bude moci setkávat 10 lidí uvnitř a 20 venku.

Zdroj: Noinky.cz