Na zdraví s RCL!

Městské slavnosti

Anketa

Je tady léto! Na co se nejvíc těšíte?

Recepty pro každého

Cestujeme s Vámi po celém našem kraji.
Inspirujte se krásnými výlety pro celou rodinu na FM 101,4.

Po grabštejnském panství-Létohrátky

Vítáme Vás u Tipu na výlet Radia Contact. S turistickým portálem Cestou necestou se dál touláme po stopách Libereckého kraje. Projeďte se s námi po území, které patřilo grabštejnskému panství.

Startujeme v Chrastavě, městě v údolí Lužické Nisy. Dominanta je určitě kostel sv. Vavřince, Führichův dům nebo Hasičské muzeum. Součástí Chrastavy je pak osada Vítkov.

Cestou jedeme přesBílý Kostel nad Nisou. Na přelomu 15. a 16. století se ve zřícenině nedalekého hradu Raimund ukrývaly loupeživé bandy. Proto dal Mikuláš II. zbytky tohoto bývalého strážního hradu zbourat. Dodnes se z hradu dochovaly jen části věžovitých stavení a hradeb. K obci patří osada Panenská Hůrka, kterou založili němečtí přistěhovalci z Krušnohoří a Duryňska.

A už míříme do Václavic. Vesnice, která patří pod Hrádek nad Nisou. Téměř 5 km dlouhou vesnici lemuje Václavický potok a přehrada. Kousek u Chotyně, která patřila ke grabštejnskému panství, se rozprostírá golfové hřiště.

My vystoupáme do kopce a dojdeme ke hradu Grabštejn. Založili ho ve 13. století a je jedním z nejstarších hradů v severních Čechách. Na místě původního hradiště postavili královský hrádek. Později ho renesančně přestavili a rozšířili o dnes empírově upravený Dolní zámek. Dominantou Horního hradu je kulatá věž s nádherným výhledem. Můžete si prohlédnout gotické hradní sklepení, pokoje a třeba renesanční kapli sv. Barbory.

No a o víkendu 1.-2. července si tady užijete tradiční Létohrátky. Letní festival s pořádnou porcí hudby, tance, zbraní, rozverných kousků místního kata, řemeslníků, stánkařů a další zábavy. Navíc si připomínáme 500. narození hradního pána dr. Jiřího Mehla ze Střelic.

Tak si přijďte si užít renesanci všemi smysly! A inspirujte se s námi na webu Cestou necestou. Vyrazte na krásný výlet s celou rodinou!

grabtejngfgb
hrad Grabštejn
foto M. Drahoňovský

 
Radio Contact – nejlepší hudba a zábava – FM 101,4.