Na zdraví s RCL!

Městské slavnosti

Anketa

K létu rozhodně patří odpočinek na sluníčku a opalování. Opalujete se dobře?

Recepty pro každého

Cestujeme s Vámi po celém našem kraji.
Inspirujte se krásnými výlety pro celou rodinu na FM 101,4.

Paseky za vlastenci – Cyklobus


Vítejte u Tipu na výlet RCL s turistickým portálem Cestou necestou. Jaké další místo Libereckého kraje navštívíme tentokrát? Čeká nás výlet na kole přes město, které bylo předlohou Raisových Zapadlých vlastenců.

Horské rekreační středisko Rokytnice nad Jizerou leží 520 m n. m. Na hřebeny okolních kopců vede 24 lyžařských vleků, sedačková lanovka i turistické zimní trasy. Za pozornost stojí pozdně barokní kostel sv. Michala, secesní radnice a roubené chalupy krkonošského stylu.

A pokračujeme do obce Sklenařice. Dřív byl zdejší pomezní prales chráněný jako přirozená hradba země. Postupně ho začali hospodářsky využívat. Zdejší kraj patřil rodu Markvarticů, pánů z Valdštejna. V obci je pozdně klasicistní kaple sv. Anny a socha sv. Jana Nepomuckého.

Mezi Vysokým a Sklenařicemi pak projíždíme přes zalesněné Petruškovy vrchy. Ve svazích jsou prameny potoků Vošmendy a Zlatníka. Na turistické cestě pod silnicí je restaurovaná socha sv. Josefa a krásný výhled na hřeben.

A teď je na řadě městečko na západním pomezí Krkonoš, v sousedství Jizerek. Klidné rekreační středisko Vysoké nad Jizerou leží na Příchovickém hřebeni ve Vysocké hornatině. Město je předlohou pro město Větrov z Raisova románu Zapadlí vlastenci. A sídlo unikátního ústavu plastické chirurgie ruky.

Dole v údolí leží malebná podhorská vesnice Poniklá. Jmenuje se podle menšího potoka, který se místy zcela ztrácí a opět objevuje na jiném místě. Příčinou úkazu jsou krasové útvary. Velkou tradici tu má výroba skleněných vánočních ozdob. Významnou památkou je barokní kostel sv.Jakuba Většího.

Další zastávka je Jestřabí v Krkonoších složená ze tří obcí: Jestřabí, Roudnice, Křížlice. Rozkládá se v kopcovitém terénu od horské říčky Jizerky až téměř k vrcholu Kobyly.

Na výletech můžete využít krkonošské cyklobusy. Turistické autobusové linky jsou v provozu až do září. V srpnu jezdí denně, v září pak ve čtvrtek, sobotu, neděli a svátek. Jízdní řád Krkonošských cyklobusů najdete na internetu nebo v krkonošských infocentrech.

A inspirujte se i dalšími výlety na webu Cestou necestou. Klikněte taky na facebook a zase příště s námi vyrazte!

 

vysoké nad jizerouVysoké nad Jizerou
foto M.Drahoňovský

 
Radio Contact – nejlepší hudba a zábava – FM 101,4.