Anketa

Už u Vás vypukly přípravy vánoční výzdoby? Co k ní rozhodně patří?

Recepty pro každého

Cestujeme s Vámi po celém našem kraji.
Inspirujte se krásnými výlety pro celou rodinu na FM 101,4.

Dnešní Tip na výlet nás zavede k Novému Boru, do Modlivého dolu.

Ve Sloupu v Čechách odbočíme směrem na Zákupy. Tady po chvíli narazíme na výchozí bod naší procházky, na obec Svojkov. Odtud se vydáme po červené turistické značce směrem na Slavíček. A kousek už stojí dlouhé romantické skalnaté údolí pojmenované Modlivý důl.

 

Rokle se původně jmenovala Smolný důl. Místní uhlíři měli totiž vedle milířů i smolné pece, ve kterých vařili kolomaz. K místu se váže několik pověstí. Podle jedné tady zemřel rytíř Jaroslav ze Svojkova a dcera sládka z Velenic, kterým v lásce bránili rodiče. Jiná pověst vypráví, že tu selský chlapec zabil svého soka v lásce.

 

Upravená cesta do údolí vede od bývalého panského hostince ve Svojkově. Pokračuje do zalesněné doliny se strmými svahy. Na začátku je u cesty tůňka s vodou zvaná Pramen u Strážce. Dál se údolí postupně zužuje a přechází v rokli. Najdete tady i několik horolezeckých věží.

V nejužším místě se po schodech vstupuje do skalního kotle s lavičkami. Prohlédnout si tady můžete nádherný skalní blok s vytesanou kaplí. Na místě původní dřevěné kaple ji tu koncem 18. století nechala vytesat hraběnka Alžběta Kinská. V roce 1836 pak bylo průčelí kaple vyzdobené ještě gotickým portálem.

 

Když budete pokračovat po červené směrem na Slavíček, všimněte si skály připomínající ocas ležícího ještěra. Na severním svahu pak vyčnívá několik čedičových ostrohů. Třeba 15 m vysoká kuželovitá skalní věž zvaná Bílá paní, dál pak Švédská stěna, Liščí díra a nebo skála se Samuelovou jeskyní.

 

Výlet si užijte s celou Vaší rodinou. Ať se Vám líbí!

 

Modlivý důl

 

Modlivý důl
foto M. Drahoňovský

 
Radio Contact – nejlepší hudba a zábava – FM 101,4.