Na zdraví s RCL!

Anketa

Už v neděli jsou Čarodějnice. Jak je slavíte?

Recepty pro každého

Cestujeme s Vámi po celém našem kraji.
Inspirujte se krásnými výlety pro celou rodinu na FM 101,4.

Jiřetín pod Jedlovou

 

Krásný den Vám všem na RCL. I dneska spolu půjdeme na výlet. A kam? Zamíříme do Šluknovského výběžku – do Jiřetína pod Jedlovou. Dojedete sem přes Chrastavu a Cvikov směrem na Rumburk.

Na výlety tady můžete vyrazit na kole nebo pěšky. Třeba na Jedlovou Horu. S nadmořskou výškou 774 m je třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor. Z vysoké kamenné rozhledny tady za jasného počasí uvidíme celý obzor od Krušných hor až po Krkonoše.

Navštívit můžete taky jiřetínské muzeum Stříbrný důl. Nejstarší písemná zmínka o místním dolování je už z 15. století. Areál hornického muzea zahrnuje i stříbrný důl a naučnou stezku Údolí Milířky.

V okolí Jiřetína určitě navštivte i zříceninu hradu Tolštejn. Už od 14. století sloužil k ochraně cesty z Čech do Lužic. V roce 1642 hrad oblehla a vypálila švédská vojska a tak se stal útočištěm loupežníků. Pověst vypráví, že tady ukryli tajemný poklad - truhlu plnou krejcarů a grošů.

A ještě je tu jedna zajímavost! Křížová hora a na ní Křížová cesta. Tohle kouzelné místo nadchlo i filmaře a natočili tady záběry do filmového projektu F. A. Brabce „Máj“. Navíc na křížové cestě najdete jedenáct rokokových zastavení, které prohlásili za kulturní památku.

Tak Vám na toulkách po našem kraji přeji pěkné počasí a krásné zážitky.

 

jiretin_pod_jedlovou-krizova_cesta

Křížová cesta - Jiřetín pod Jedlovou
Radio Contact – nejlepší hudba a zábava – FM 101,4.