Právě hraje: DANIEL LANDA - KOUZELNÍK | Dohrálo: AVRIL LAVIGNE; CHAD KROEGER - LET ME GO
12. srpen 2020 - Klára
Právě hraje: DANIEL LANDA - KOUZELNÍK | Dohrálo: AVRIL LAVIGNE; CHAD KROEGER - LET ME GO

V Liberci proběhne tradiční Liberecký jarmark

V Liberci proběhne o víkendu tradiční Liberecký jarmark. V sobotu dopoledne přijede císař Rudolf II. udělit městu právo užívat městský znak a pečeť a také právo pořádat trhy. Na náměstí k radnici se vrátí po dvaceti letech také Golem. Dvoudenní program bude na náměstí a v přilehlé Kostelní ulici. Návštěvníci uvidí vystoupení kejklířů, šermířů, tanečníků i divadélek pro děti. Chybět nebude staročeské tržiště s prodejci v dobových kostýmech, ohňová show, souboj rytířů nebo alchymistická dílna.

V Muzeu hraček v Jablonci skončila rekonstrukce

V Muzeu hraček v Jablonci nad Nisou skončila rekonstrukce. Nachází se v 1. patře bytového domu, poblíž centra města.  Expozice je ve čtyřech místnostech o ploše 90 metrů čtverečních. Muzeum je zaměřené na hračky. Vystavované exponáty jsou převážně z období od roku 1940 do roku 1989. Hračky pochází i od místních výrobců z okolí Jablonce, kteří dnes již neexistují. Lidé tu uvidí i mini školu koncipovanou jako stará školní třída s učebnicemi a pomůckami z období kolem roku 1950.

V Tanvaldu předláždí chodník od tržnice po budovu České spořitelny

V Tanvaldu předláždí chodník od tržnice po budovu České spořitelny. Mezi chodníkem a parkovištěm vznikne pás zeleně. Vizuálně i fakticky tyto dvě plochy od sebe oddělí. Současně se vybudují dobíjecí stanice pro elektromobily a objeví se nový městský mobiliář. Úprava si vyžádá omezení provozu v okolí centrálního parkoviště. Řidiči budou muset dbát zvýšené opatrnosti a respektovat dočasné dopravní značení. Stavební práce na parkovišti potrvají maximálně dva měsíce.

Na zámku v Zákupech odhalí skleněný vodotrysk

Na zámku v Zákupech ve středu ve dvě odpoledne slavnostně odhalí skleněný vodotrysk. Dílo z tyrkysově modrého a křišťálového skla oživí nefunkční kašnu na nádvoří. S nápadem ozdobit zákupský zámek sklářským dílem přišel pan David Sobotka, spolupracovník známého skláře Jiřího Pačinka, který je svými díly známý nejen za hranicemi českolipského regionu, ale i v cizině.

V Turnově pokračuje přístavba školy

Rekonstrukce a přístavba Základní školy Turnov – Mašov je v současné době největší investiční akcí města. Obnova odstartovala na začátku dubna 2020 a od té doby značně pokročila. A to jak v historické budově, tak pod stávajícím objektem, kde u nového pavilonu probíhají práce na výkopech a základových konstrukcích. Rekonstrukce přijde na víc jak 43 milionů korun. Hotovo má být v květnu příštího roku.

Spolek Boveraclub už 33 let renovuje historické dopravní prostředky

Spolek Boveraclub už 33 let renovuje historické dopravní prostředky. Na trať například navrátil zrekonstruované motorové vozy 6MT, Plecháč či T2R číslo 17. Spolek fungoval i za časů koronakrize. Sice se nekonaly jízdy historických tramvají a klasické brigády, ale činnost se přesunula do zákulisí. Boveraclubu se třeba podařilo nechat zapsat unikátní exponáty do Centrální evidence sbírek Ministerstva kultury. Patří sem na 70 modelů tramvají, z nichž některé pocházejí z 20. let minulého století.

Obyvatelé Jablonce úspěšně třídí odpad

Jablonec nad Nisou dlouhodobě patří k městům, kde obyvatelé úspěšně třídí odpad a podílí se tak aktivně na zlepšování životního prostředí. Díky třídění jablonecké domácnosti loni snížily o více jak 4 tisíce tun emise CO2. Tříděný odpad mohou lidé v Jablonci odevzdávat na stanovištích separovaného odpadu. Patří sem papír a kartony, barevné i bílé sklo, plasty a nápojové kartony. Na některých stanovištích jsou i kontejnery na textil, elektrozařízení, železo a barevné kovy. 

V Hrádku pokračují práce na obnově Besedy

V Hrádku nad Nisou jsou v plném proudu práce na další etapě rekonstrukce kulturního domu Besdeda. V předchozích pěti letech dostal objekt postupně novou střechu, okna a fasádu. Vznikla zcela nová přístavba s toaletami a úpravou prošla i šatna pro veřejnost. Nyní se pracuje na novém zázemí pro účinkující. Probíhá také kompletní rekonstrukce vytápění a připravuje se instalace vzduchotechniky. Vše má završit vymalování sálu a kompletní výměna stolů, židlí, opon a závěsů.

Muzeum v Jičíně připravilo prohlídky pro děti

Regionální muzeum v Jičíně připravilo na srpen pro rodiny s dětmi komentované prohlídky, které přiblíží historii města Jičína. Konají se budou každé úterý a čtvrtek, vždy od 10 a 13 hodin. Děti se hravou formou například dozvědí, jak lokátor hned napoprvé netrefil to správné místo pro založení města, prozkoumají zámecké sklepení, dozvědí se, kterak Valdštejn k Jičínu přišel, jak se v Jičíně narodil Rumcajs a další příběhy. Na závěr dostanou i malý dárek.  

Podnikatelský inkubátor v Liberci využilo na 400 lidí

Podnikatelský inkubátor Lipo.ink vytvořený Libereckým krajem v Liberci využilo dosud přes 400 lidí a firem. Funguje od počátku roku 2018 a cílem je podpořit vznik a rozvoj inovativních firem v regionu. Zaměřuje se na podnikatele či firmy s nezvyklými nápady. Nabízí jim poradenství. Zatím slouží hlavně jako virtuální, na podzim by měl ale nabídnout i kanceláře a výrobní prostory.Lipo.ink patří pod krajskou Agenturu regionálního rozvoje.