Právě hraje: BELLAMY BROTHERS - NEON COWBOY | Dohrálo: FLEETWOOD MAC - TEMPORARY ONE
22. listopad 2019 - Cecílie

V Liberci proběhne přestavba Liebiegova paláce

V Liberci začne příští rok přestavba Liebiegova paláce na Centrum aktivního života. Budou zde sídlit některé neziskové organizace. Součástí bude i kavárna a vyžití pro obyvatele města. Stavět se má začít v květnu příštího roku a hotovo má být v prosinci 2021. Celá rekonstrukce vyjde na 208 milionů korun. Kromě deseti milionů, které se například týkají nové kavárny, se 90 procent nákladů uhradí formou dotace. Podle primátora Zámečníka je už připravena projektová dokumentace na rekonstrukci, která se připravovala pět let.

Jablonec převzal od zhotovitele pavilon intenzivní péče

Město Jablonec nad Nisou převzalo tento týden od zhotovitele pavilon intenzivní péče, který se staví v městské nemocnici. Teď se pracuje v interiérech, které se průběhu ledna vybaví nábytkem a potřebným zařízením. Pokračují práce také na parkových úpravách, opravě plotu a komunikací. V únoru nemocnice počítá se stěhováním oddělení. Ostrý provoz má začít od března příštího roku. Stavba zatím vyšla na 163 milionů korun a většinu nákladů platilo město  z letošního rozpočtu. Od Libereckého kraje získalo i dotaci ve výši 7 a půl milionu korun.

Vánoční strom pro Prahu pochází ze Semil

Vánoční strom pro letošní advent přijede do Prahy opět z Libereckého kraje. Staroměstské náměstí ozdobí po dobu vánočních trhů urostlý smrk, který vyrostl na soukromém pozemku ve Semilech. Strom vzešel z rekordních dvaačtyřiceti tipů od veřejnosti. Strom se pokácí v neděli 24. listopadu. V Praze se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu.

Ve Višňové připravují projekt "Cyklostezky Bažina"

Obec Višňová na Frýdlantsku ještě v letošním roce zahájí demolici části základové desky starých jeslí. Akce je součástí projektu revitalizace prostoru „Naše náves“.  Díky krajské dotaci také pokračuje příprava projektu „Cyklostezky Bažina“. V současnosti už probíhá nutné kácení dřevin a zemní práce. A v plánu jsou také stavební úpravy kaple kostela sv. Ducha za 300 tisíc korun nebo výstavba dalšího bytu ve staré škole v Andělce za půl milionu.

V Jičíně chystají vánoční výzdobu města

V Jičíně čas adventu a vánočních svátků na veřejných místech opět zpestří výzdoba v podobě trojrozměrných světelných dekorací. Město si velké světelné dekorace a řetězy, kterými nechává vyzdobit například Valdštejnský zámek, biograf, Masarykovo divadlo a jiné městské budovy a veřejná prostranství, pořídilo už před několika lety. Naposledy loni město na nákup a pronájem této sváteční výzdoby uvolnilo přes 200 tisíc korun. Letos na dokoupení chybějících světelných těles a pořízení nových prvků vyčlení z rozpočtu přes tři sta tisíc korun.

V Jičíně hledají asistenta prevence kriminality

Městská policie v Jičíně přijme nového pracovníka na pozici asistenta prevence kriminality. Nový člověk bude vybrán z řad uchazečů z evidence úřadu práce, který také z větší části pokryje mzdové náklady. Počet asistentů v ulicích Jičína se tak zvýší z dnešních čtyř na pět. Asistenti pomáhají městským strážníkům hlídat bezpečnost na přechodech u škol, procházejí městem a dohlížejí na pořádek nebo upozorňují na různé problémy v odlehlejších lokalitách od centra.

Na zámku v Zákupech začne už tuto sobotu adventní čas

Na zámku v Zákupech začne už tuto sobotu adventní čas a to díky oblíbeným prohlídkám s názvem Vánoce pana nadlesního. Připomenou, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky. Prohlídka zařízeného zámeckého bytu lesního rady Ing. Josefa Mati neopomene výklad o lidových vánočních zvycích. Nebude chybět ani ukázka nadílky na císařském dvoře ve Vídni či možnost návštěvy vánočně vyzdobené kaple sv. Františka z Assisi.

Jilemnice bude jednat s Libereckém kraje o vstupu do jilemnické nemocnice

Jilemnice bude jednat s Libereckém kraje o vstupu do jilemnické nemocnice. Záměr schválili zastupitelé. Kraj chce v příštích osmi letech postupně odkoupit více než 21 a půl procenta akcií společnosti a investovat až 187 a půl milionu korun do rozvoje nemocnice. Minulý týden s projektem souhlasili zastupitelé v Semilech. Schválení záměru je teprve začátek. Bude třeba nová akcionářská smlouva a stanovy společnosti. O tom se bude jednat v příštích měsících.

V Liberci se už v neděli slavnostně rozsvítí vánoční strom

V Liberci na Benešově náměstí se tuto neděli v pět odpoledne slavnostně rozsvítí vánoční strom. Ujme se toho primátor Jaroslav Zámečník. Doprovodný program ale začne už v 16.15, kdy se můžou účastníci těšit na koncert pěveckého sboru Ještěd. Po rozsvícení stromu bude i  tradiční živý „Vorloj“. Vánoční strom bude zdobit náměstí až do 7. ledna příštího roku.

Liberecký kraj zahájil výběr firem, které zrekonstruují krajské silnice v roce 2020

Liberecký kraj zahájil výběr firem, které zrekonstruují krajské silnice v roce 2020. Nově kraj hledá firmy na opravu havarijních úseků silnic v Mříčné, Janově nad Nisou a Roztokách u Jilemnice. Předpokládaná hodnota zakázek činí 177 milionů korun. Letos v prosinci kraj plánuje zahájit ještě další výběrová řízení na opravy havarijních mostů. Začne s nimi, pokud splní podmínky získání dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.