Právě hraje: LENNY - LOVERS DO | Dohrálo: IVAN MLÁDEK - LÁĎA JEDE LODÍ
22. listopad 2019 - Cecílie

V Jičíně hledají asistenta prevence kriminality

Městská policie v Jičíně přijme nového pracovníka na pozici asistenta prevence kriminality. Nový člověk bude vybrán z řad uchazečů z evidence úřadu práce, který také z větší části pokryje mzdové náklady. Počet asistentů v ulicích Jičína se tak zvýší z dnešních čtyř na pět. Asistenti pomáhají městským strážníkům hlídat bezpečnost na přechodech u škol, procházejí městem a dohlížejí na pořádek nebo upozorňují na různé problémy v odlehlejších lokalitách od centra.

Na zámku v Zákupech začne už tuto sobotu adventní čas

Na zámku v Zákupech začne už tuto sobotu adventní čas a to díky oblíbeným prohlídkám s názvem Vánoce pana nadlesního. Připomenou, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky. Prohlídka zařízeného zámeckého bytu lesního rady Ing. Josefa Mati neopomene výklad o lidových vánočních zvycích. Nebude chybět ani ukázka nadílky na císařském dvoře ve Vídni či možnost návštěvy vánočně vyzdobené kaple sv. Františka z Assisi.

Jilemnice bude jednat s Libereckém kraje o vstupu do jilemnické nemocnice

Jilemnice bude jednat s Libereckém kraje o vstupu do jilemnické nemocnice. Záměr schválili zastupitelé. Kraj chce v příštích osmi letech postupně odkoupit více než 21 a půl procenta akcií společnosti a investovat až 187 a půl milionu korun do rozvoje nemocnice. Minulý týden s projektem souhlasili zastupitelé v Semilech. Schválení záměru je teprve začátek. Bude třeba nová akcionářská smlouva a stanovy společnosti. O tom se bude jednat v příštích měsících.

V Liberci se už v neděli slavnostně rozsvítí vánoční strom

V Liberci na Benešově náměstí se tuto neděli v pět odpoledne slavnostně rozsvítí vánoční strom. Ujme se toho primátor Jaroslav Zámečník. Doprovodný program ale začne už v 16.15, kdy se můžou účastníci těšit na koncert pěveckého sboru Ještěd. Po rozsvícení stromu bude i  tradiční živý „Vorloj“. Vánoční strom bude zdobit náměstí až do 7. ledna příštího roku.

Liberecký kraj zahájil výběr firem, které zrekonstruují krajské silnice v roce 2020

Liberecký kraj zahájil výběr firem, které zrekonstruují krajské silnice v roce 2020. Nově kraj hledá firmy na opravu havarijních úseků silnic v Mříčné, Janově nad Nisou a Roztokách u Jilemnice. Předpokládaná hodnota zakázek činí 177 milionů korun. Letos v prosinci kraj plánuje zahájit ještě další výběrová řízení na opravy havarijních mostů. Začne s nimi, pokud splní podmínky získání dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

V Mníšku mají nové setkávací místo

V Mníšku u Liberce mají nové veřejné místo pro setkávání všech generací. Vzniklo v prostoru parku mezi obecním úřadem a zdravotním střediskem. Nově se zde objevily lavičky, stůl a židle, knihobudka, skákací panák, stojany na kola nebo pítko. Lidé si tu mohou zdarma dobít telefon nebo elektrokolo.K dispozici je i volné hifi připojení. Na jaře přibude ještě zeleň, na kterou chce Mníšek žádat o dotaci.

Tanvald má dostatek strážníků

V Tanvaldě mají dostatečný počet strážníků. Podle starosty Vladimíra Vyhnálka je stav ideální. Město má celkem čtyři strážníky, kterým pomáhají asistenti pořádkové policie. Slouží od 7 do 22 hodin. Nejsou rozděleni do okrsků, ale v rámci služby dohlížejí na celé město. Každodenně kontrolují parkování, průjezdnost komunikací v součinnosti s technickým službami. Pomáhají u nehod a samozřejmě spolupracují se státní policií.

V Jablonci záchranáři nacvičovali evakuaci

V Jablonci nacvičovali evakuaci obyvatel po uvolnění skalního masivu v Podhorské ulici. Akce proběhla minulý pátek v prostorách základní školy v Mozartově ulici, která se stala místem pro evakuaci zhruba pěti desítek osob. Cílem bylo procvičení součinnosti mezi hasiči, pracovníky města, jednotkami požární ochrany a členy Českého červeného kříže při organizování humanitární pomoci a zprovoznění zařízení civilní ochrany pro evakuaci.

Jičín pokračuje s regenerací památkové zóny

Město Jičín bude i v příštím roce pokračovat s regenerací památkové rezervace. Rekonstrukce a stavební úpravy se týkají pěti objektů v centru města. Pokračovat bude i probíhající úprava střechy a vnitrobloku domu na rohu Valdštejnova náměstí a Palackého ulice. Kromě toho je v plánu II. etapa restaurování sousoší Nejsvětější trojice na Valdštejnově náměstí, obnova střechy a krovů Valdštejnského zámku a obnova grotty ve Valdštejnské lodžii.

Liberec zvýší bezpečnost chodců

Liberec plánuje zvýšit bezpečnost chodců v několika ulicích. Konkrétně v Puškinově chce pomocí radaru zpomalit dopravu. Situace se také má změnit v Dobiášově ulici. Přibudou přechody a opraví se chodníky. Obě akce vyjdou na zhruba 5 milionů korun. Bezpečnější dopravu město plánuje v budoucnu zavést i v Růžodole. Tady chybí chodník v ulici Ostašovská a i na cestě ke Globusu. Kdy začne Liberec pracovat na této oblasti, bude záviset na domluvě s osadním výborem.