Právě hraje: LUCIE VONDRÁČKOVÁ; MICHAL KOZELKA - MILENCI V TEXASKÁCH | Dohrálo: TEAM - AKO MÁLO
21. červen 2021 - Alois
Právě hraje: LUCIE VONDRÁČKOVÁ; MICHAL KOZELKA - MILENCI V TEXASKÁCH | Dohrálo: TEAM - AKO MÁLO

Liberecký kraj láká do skláren, bižuterních a šperkařských dílen

Liberecký kraj láká návštěvníky do skláren, bižuterních a šperkařských dílen a muzeí v Křišťálovém údolí. Vedle sedmidenního výhodného vstupného nově nabízí i zvýhodněnou vstupenku na celé prázdniny. Do našeho kraje míří tisíce návštěvníků každoročně za přírodou a sportem do Jizerských hor, Krkonoš, Českého ráje nebo k Máchovu jezeru. Liberecký kraj je unikátní právě koncentrací sklářské a bižuterní výroby s vysokým podílem ruční práce. V kraji je více než 280 firem a živnostníků.

Jablonecké muzeum nabízí skvělé výstavy

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie nabízí aktuálně kromě stálých expozic tři výstavy, které dosud byly otevřené pouhých 14 dní v prosinci minulého roku. „Designová 10⁰ mapuje přírůstky současného designu do muzejní sbírky za posledních 10 let, Reflexe pak v muzejním krystalu představuje zajímavé sklářské umělce tří generací. Poslední výstavou je Kaleidoskop vkusu, kde je k vidění luxusní bižuterie ze světových výstav v době budování socialismu.

Do pohraničí se vrátily policejní hlídky

Do česko-polského a česko-německého pohraničí se po vynucené covidové pauze vrátily v tomto týdnu smíšené policejní hlídky. Umožnilo to zlepšení epidemické situace v Trojzemí. V úterý dohlížela na bezpečnost v oblasti Hrádecka a Frýdlantska trojčlenná hlídka složená ze dvou příslušníků naší cizinecké policie a jednoho policisty polské hraniční stráže. V příštím týdnu zase vyrazí smíšená hlídka do Polska. Kontroly zelené hranice a přilehlých oblastí probíhat jednou týdně zhruba do září.

V nemocnici v Turnově má vzniknout jednotný urgentní příjem

Krajská nemocnice Liberec plánuje pro nemocnici v Turnově už několik let vytvoření jednotného urgentního příjmu a výstavbu pavilonu pro zlepšení intenzivní péče. Na obojí je potřeba odhadem asi 320 milionů korun. V turnovské nemocnici je teď interní a chirurgický příjem na různých místech. Jednotný má vzniknout díky vybudování přístavby ambulantního traktu. Zatím je hotová studie. Krajská nemocnice se snaží na stavbu získat evropskou dotaci.

V České Lípě renovují parní lokomotivu Albatros

Parta nadšenců v České Lípě pracuje na záchraně parní lokomotivy Albatros dokončené v roce 1955. Před zahájením renovace chyběla lokomotivě řada podstatných komponentů. Na záchranu ojedinělého vozidla může přispět i veřejnost prostřednictvím sbírky na účtu Nadace Okřídlené Kolo. Termín dokončení renovace Albatrosu není pevně stanovený, opravy budou postupovat podle časových možností personálu. Kam se po renovaci lokomotiva přesune, zatím není jasné.

Tramvaje se na trať k Ještědu vrátí už v neděli

V Liberci skončí v předstihu oprava mostu v Hanychovské ulici u starých pekáren. Tramvaje se díky tomu na trať ve směru na Ještěd navrátí v neděli. Původní předpoklad byl, že to bude až v červenci. Tramvaje mezi Viaduktem a Horním Hanychovem nejezdily od začátku dubna. Více než stoletý most u starých pekáren, který přemosťuje Zlatý potok, byla v havarijním stavu. Práce za zhruba šest milionů korun měly podle projektu být rozděleny na etapy, nakonec je bylo možné spojit.

Letní scéna Eurocentra v Jablonci nad Nisou ožívá

Letní scéna Eurocentra v Jablonci nad Nisou ožívá. První akce odstartuje v neděli. Do města přijede Big Band Železný Brod. Koncert začíná ve tři odpoledne a vstupné je po dlouhých kulturních omezeních symbolické, pouhých deset korun. Zajímavý program pak pokračuje v dalších dnech a týdnech. Příští čtvrtek proběhne koncert Malina Brothers. Během léta pak na stejném místě vystoupí řada dalších umělců, jako jsou i Aneta Langerová, Robert Křesťan, Lukáš Pavlásek či Tara Fuki.

Železný Brod uspěl v soutěži Město pro byznys

Železný Brod získal třetí příčku v letošním ročníku výzkumu Město pro byznys v Libereckém kraji. Město může nově příchozí podnikatele nalákat na nízké ceny stavebních pozemků. Konkurence na pracovním trhu je zde vysoká a podíl dlouhodobě nezaměstnaných v kraji jeden z nejnižších. Radnice se může pochlubit nejnižšími výdaji vynakládanými na dluhovou službu, o to více prostředků jí zbývá na rozvoj sportu nebo bydlení. Vítězem letošního ročníku se stal Jablonec nad Nisou. Stříbro bral Turnov.

Připravují se protipovodňová opatření na Lužické Nise

Povodí Lužické Nisy je oblastí s významným povodňovým rizikem. Sama Lužická Nisa je v úseku od města Jablonce nad Nisou až ke státní hranici vodním tokem s významným povodňovým rizikem. Radní Libereckého kraje proto schválili návrh Memoranda o společném zájmu a postupu ve věci budoucí spolupráce při přípravě protipovodňových opatření na Lužické Nise. Kraj ho uzavře s Povodím Labe i šesti obcemi a městy, kterými řeka protéká.

Frýdlantští dobrovolní hasiči uspěli v soutěži

Frýdlantští dobrovolní hasiči uspěli v soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Ta se uskutečnila na domácí půdě ve Frýdlantu. Soutěž simulovala reálné situace, se kterými se mohou hasiči setkat v praxi. Jednotka se teď může zúčastnit Mistrovství České Republiky ve vyprošťování. Druhé místo v soutěži obsadil tým z Lomnice nad Popelkou, třetí příčka připadla družstvu z Višňové.