Právě hraje: PAVEL ROTH - ZAHRADA TICHA | Dohrálo: JANEK LEDECKÝ - JÁ SE VRACÍM
14. duben 2021 - Vincenc
Právě hraje: PAVEL ROTH - ZAHRADA TICHA | Dohrálo: JANEK LEDECKÝ - JÁ SE VRACÍM

Botanická zahrada v Liberci zatím neotevře

Botanická zahrada v Liberci zatím neotevře. Hlavním důvodem je, že návštěvníci nemůžou do skleníků. V nich je ale převážná část expozic. Vláda tento týden rozhodla, že botanické zahrady mohou sice otevřít, ale jen venkovní prostory. Libereckou botanickou zahradu ročně obvykle navštíví 60 tisíc lidí, opatření spojená s nuceným uzavřením ale výrazně poznamenala její návštěvnost už minulý rok. Přišlo o 21 tisíc lidí méně než v roce 2019.

Zámek Sychrov zpřístupnil zámecký park

Zámek Sychrov zpřístupnil zámecký park. Lidé ho mohou navštívit každý den od 9 do 16 hodin. 30korunové vstupenky se budou prodávat z okénka při vstupu na nádvoří. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Správa zámku apeluje na návštěvníky, aby respektovali bezpečnostní pokyny, které jsou umístěné u vstupu do areálu a na zámeckém webu, a chránili tak zdraví své i zdraví pracovníků Národního památkového ústavu.

Liberec finišuje s opravami dvou školek

Město Liberec dokončuje rekonstrukci a současně rozšíření prostor v libereckých mateřských školách Pastelka a Motýlek. Do oprav a rozšíření kapacity obou mateřinek zhruba o 60 nových míst investovalo, díky evropským dotacím, přibližně 73 milionů korun. Stavební práce v mateřince Pastelka v Ostašově začaly loni v březnu  a skončit mají letos v dubnu. Podařilo se  navýšit kapacitu o 40 míst. Celkem ji nyní může navštěvovat až 96 předškoláků. Původní objekt i nové prostory nyní počítají také s bezbariérovým přístupem.

Jizerská magistrála se už neupravuje

V Jizerských horách skončila pro letošní zimní sezonu úprava lyžařské magistrály pro běžkaře. Sněhu je sice stále dostatek, Lesy ČR ale potřebují zahájit práce v lese a odstraňovat stromy napadené kůrovcem. Běžkaři do Jizerských hor mohou vyrazit i nadále. Musí ale počítat s tím, že nebudou upravené stopy a některé cesty mohou být vypluhované, aby se do hor mohla dostat technika Lesů ČR.

Gymnázium Tanvald dostane nové vybavení

V Tanvaldu budou i letos investovat do vnitřního vybavení Gymnázia. Již dříve sem pořídili počítače a také nové židle a lavice. Nyní se má pokračovat v generální obnově přírodovědné laboratoře. Finance na práce jsou přiděleny v rámci projektů Evropské unie. O stavební práce se postará  město Tanvald a vybavení učebny zajistí vybraná firma specializovaná na učební pomůcky.Učitelé i žáci získají velmi moderní přístroje. Budou zde například moderní laboratorní i demonstrační stoly s otočnými panely.

Na jablonecký magistrát stále jen na objednání

S ohledem na epidemickou situaci na Jablonecku zůstala stejná také pravidla provozu jabloneckého magistrátu. Od začátku pandemie magistrát neuzavřel, ani neomezil úřední hodiny, ale změnil systém odbavování. Klienti se na úřední jednání objednávali a termín získávali na každý pracovní den od pondělí do pátku. Veřejnost si na tento způsob odbavování přivykla a v současné době jsou zaplněné termíny do poloviny dubna.

Změna odpadového hospodářství v Doksech se vyplatila

Už více než rok zajišťuje radnice v Doksech svoz a likvidaci komunálního odpadu vlastní firmou. Změna se vyplatila. Vytřídit se za loňský rok podařilo více než polovinu odpadu, lidé totiž mají nádoby na plasty, papír a bioodpad přímo u svých domů. I když během pandemie také v Doksech množství odpadu z domácností vzrostlo zhruba o osm procent, toho směsného, za jehož likvidaci musí město platit, zbylo díky lepšímu třídění o pětinu méně než v roce 2019.

Domovy důchodců v kraji získají nové zahrady

Domovy důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem, v libereckém Františkově a Sloupu v Čechách se dočkají revitalizace svých zahrad. Kromě kácení starých a vysázení nových stromů upraví odborníci například cesty nebo vybudují novou tůň. Celkem přijdou práce na zhruba 6,5 milionu korun. Liberecký kraj na projekty využije dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Desná na Jablonecku opraví školu

Desná na Jablonecku bude letos investovat do tamní základní školy. Například se pořídí vybavení do družiny, která loni prošla rekonstrukcí. Nakoupí se i technika do počítačové učebny. Celkově do obnovy prvního patra školy půjde z rozpočtu města 600 tisíc korun a z rezervního fondu školy 250 tisíc. V přípravě je i modernizace učeben cizích jazyků a přírodopisu. Naposledy se do školy investovalo při rekonstrukci kabinetů. Na dalším vylepšení zázemí pro učitele se bude pokračovat v budoucnu.

Hřiště ve Vratislavicích se rozšíří

Během loňského roku vyrostlo nad hasičárnou ve Vratislavicích nad Nisou multifunkční sportoviště s jedinečnou pumptrackovou dráhou. Městský obvod má s místem ale rozsáhlejší plány. Poměrně ojedinělý areál se rozšíří o další sportoviště. Například tu bude hřiště na parkour. Venkovní boulderingová stěna je jedna z dalších úvah do budoucna. Vzniknout by měla také cesta pro pěší, mobiliář, občerstvení se sociálním zázemím nebo parkoviště. Samotná realizace všech nápadů se bude odvíjet od aktuálních finančních možností Vratislavic a případných dotačních programů.