Právě hraje: SIA; DAVID GUETTA; AFROJACK - HELIUM | Dohrálo: LIPO; DEBBI - ŠTĚSTÍ
2. červenec 2020 - Patricie
Právě hraje: SIA; DAVID GUETTA; AFROJACK - HELIUM | Dohrálo: LIPO; DEBBI - ŠTĚSTÍ

V Jablonci si snoubenci připlatí za svatbu

V Jablonci nad Nisou si snoubenci připlatí za svatbu, která neproběhne v obřadní síni nebo bude v jiný den, než je ve svatebním plánu. Připlatí k tisícikorunovému správnímu poplatku dalších 2500 korun za paušální náhrady. Dosavadní částka 1500 korun už nepokryje náklady, které úřad se zajištěním obřadu má. Zvýšený poplatek se netýká těch, kteří se vezmou v kostele sv. Josefa v Loučné. Snoubenci již hradí příspěvek na opravy a údržbu kostela Spolku přátel obce Janov nad Nisou ve výši dvou tisíc.

Odhad škod během povodní na Frýdlantsku je 64 milionů

Odhad škod během červnových povodní na Frýdlantsku se blíží k 64 milionům. Vyplývá to z informací obcí a měst v povodí Smědé a Řasnice. Škody po přívalových deštích byly také na silnicích II. a III. tříd. Jejich výši odhaduje kraj na zhruba 1 milion korun. Škody jsou podle hejtmana Martina Půty nízké zejména díky velmi dobrému stavu silnic a mostů, které byly po povodních v roce 2010 a 2013 kompletně opravené nebo nově postavené.

Z centra Liberce zmizí polovina laviček

Téměř o polovinu klesne počet laviček ve vnitřní části Soukenného náměstí v Liberci, jemuž se díky nim říká také lavičkové. Z 63 jich tam zůstane 34. Nevyužité lavičky se po opravě využijí v jiných částech města. Soukenné náměstí získalo současnou podobu při rekonstrukci před osmi lety téměř za 18 milionů korun. Kvůli špatnému stavu laviček se shnilými prkny čelí město už několik let kritice. Město za opravy laviček zaplatí zhruba čtvrt milionu korun.

Harrachov po třech letech otevřel kulturní centrum

Harrachov po třech letech otevřel kulturní centrum. Rekonstrukce zchátralé budovy stála sedm milionů korun, které město čerpalo přes kraj z fondů Evropské unie a částečně hradilo z vlastních prostředků. Multifunkční centrum slouží pro kulturní akce jako kino, divadlo a galerie. Zároveň bude otevřené pro harrachovské spolky, školy, školky nebo klub důchodců. Bude v něm také zasedat zastupitelstvo.

Na dvoře českolipské radnice je nádrž na dešťovou vodu

Na dvoře českolipské radnice funguje nádrž na zachytávání dešťové vody. Pojme pět tisíc litrů a plně funkční je od poloviny června. Díky vydatným dešťům z minulého víkendu je nyní zcela plná. Dešťovou vodu chce radnice využívat na zalévání zeleně především v komplexu městských budov na náměstí T.G.M. a v Moskevské ulici. Pořízení nádrže a příslušenství přišlo na 300 tisíc korun.

V Bílém Potoce napáchala velká voda škody za 12 milionů

V Bílém Potoce na Frýdlantsku, kde se v minulém týdnu prohnala velká voda, je v ohrožení jedna z budov Jizerskohorského technického muzea. Voda podemlela základy a hrozí její zřícení. Podemleté jsou i některé mosty a voda odplavila také některé pozemky. Celkové škody v obci přesáhly podle starosty Pavla Šercla 12 milionů korun, hlavně na muzeu a dalším soukromém majetku. Obec má poškozené dvě cesty, škody odhaduje na něco přes dva miliony korun.

V Hodkovicích vyroste domov pro sociální služby

V Hodkovicích nad Mohelkou vyroste domov pro sociální služby. Na jeho stavbě začne kraj pracovat v srpnu. Dokončení se předpokládá nejpozději na konci příštího roku. Práce přijdou na 22 milionů korun. Dalším objektem pro sociální služby, do kterého kraj investuje, bude domácnost pro osoby se zdravotním postižením v areálu APPOSu v Nové Vsi u Chrastavy. Na akci za 48 milionů korun teď kraj hledá dodavatele.

V Turnově pokračuje stavba Alzheimer centra

V Turnově už rok a jeden měsíc probíhá výstavba Alzheimer centra v ulici 5. května. Zvláště v posledních měsících stavba viditelně pokročila omítkami i úpravou okolního terénu. Interiéry doplnila svítidla a dlažby. Prostory bude nyní nutné dovybavit materiálně a zabezpečit personál. První klienty přivítá nový objekt v lednu 2021.

Jablonec poskytne živnostníkům slevu na nájemném

Jablonec nad Nisou chce podpořit podnikatele, provozující svou živnost v městských objektech. Proto jim umožní přihlásit se do státního programu Ministerstva průmyslu a obchodu Covid-Nájemné. Podmínkou kompenzace nájemného o státní příspěvek je, aby pronajímatel snížil nájemné o 30 procent v měsících duben, květen a červen. Zastupitelé slevu pro nájemce v městských prostorách odsouhlasili.

Mezi Libereckým a Kráovéhradeckým krajem se bude jezdit rychleji

Liberecký a Královéhradecký kraj společně připravily změnu organizace železniční dopravy na trati Jaroměř - Liberec. Jízda rychlíkem se má jen mezi Dvorem Králové nad Labem a Libercem zkrátit z dnešních dvou hodin na hodinu a půl. Kraje už pro své regionální vlaky opatřily soupravy v silnější motorizaci. Na trať vyjedou letos v prosinci a postupně nahradí vlaky stejného typu, které měl dopravce zapůjčeny pouze pro letošní rok.