Právě hraje: ELLIE GOULDING - LOVE ME LIKE YOU DO | Dohrálo: JIŘÍ SCHELINGER - TRAMBUS
29. leden 2020 - Zdislava

Jablonec chce oživit Tyršův park

V Jablonci nad Nisou chtějí oživit Tyršův park a zbavit ho nálepky nebezpečného území plného kriminálních živlů. Oživení nespočívá jen ve velké finanční injekci, ale v zapojení komunity lidí. Podle náměstka Mánka by se tu mohly konat jednou za měsíc akce, které by do parku přilákaly veřejnost. Město hledá dobré nápady. Proto vyzývá občany, aby poslali do konce března elektronicky své tipy a náměty. Adresa je na webu města.

Jablonné oslaví 800 let od narození sv. Zdislavy

Jablonné v Podještědí letos oslaví 800 let od narození svaté Zdislavy, patronky Libereckého kraje. Život světice je spojený nejen s městem, ale také se zámkem Lemberk. Jablonné, kde jsou v bazilice Minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy uloženy její ostatky, chystá několik kulturních akcí. Jednou z nich je například vědomostní internetová soutěž pro žáky základních a středních škol regionu, nazvaná Svatá Zdislava a Liberecký kraj. Její vyhodnocení se uskuteční v květnu, kdy proběhnou hlavní Zdislavské oslavy.

Liberec zpracovává návrhy participativního rozpočtu

Liberec zpracovává návrhy z prvního ročníku participativního rozpočtu. Většinu z celkem 35 projektů zatím vyhodnotil jako realizovatelných. Radnice teď s navrhovateli o jednotlivých projektech jedná. Veřejnost o nich bude moci hlasovat od března. Kromě parků jsou mezi projekty například dětská hřiště, květnaté kruhové objezdy, obnova starých hodin nebo výstavba nové sochy sv. Jana Nepomuckého, která původně stála u Janova mostu v Ruprechticích.

Jičín připravuje rekonstrukci stacionáře Domovinka

Město Jičín připravuje kompletní rekonstrukci stacionáře Domovinka. Ten spadá pod Sociální služby města Jičína a poskytuje služby seniorům. Jeho sídlo je už ve velmi špatném stavu. Budova nemá výtah, schodiště je úzké, uživatelské prostory nedostačují velikostně a špatné je i zázemí pro pečovatelky. Náklady na rekonstrukci jsou odhadnuté na 50 milionů korun. Polovinou přispěje Královéhradecký kraj. Realizace se plánuje na roky 2020 až 22.

Nový Bor rozšíří varovný systém

Nový Bor zmodernizuje do konce příštího roku varovný a informační systém. Na jeho rozšíření město získalo evropskou dotaci z operačního programu životní prostředí ve výši 7,5 milionu korun, přes 3 miliony zaplatí ze svého rozpočtu. Varovný systém má město od roku 2013, tehdy ale dotace umožnovala instalaci hlásičů pouze podél vodních toků Šporka a Dobranovský potok. K dosavadním 57mi nyní nově přibudou další dvě stovky.

V Hrádku budou pokračovat s obnovou Liberecké ulice

V Hrádku nad Nisou budou v letošním roce pokračovat s obnovou páteřní Liberecké ulice. Loni se podařilo zrealizovat první etapu rekonstrukce plynovodu. Na ní už v půlce února naváže oprava kanalizace a vodovodu, elektro a optických kabelů, veřejného osvětlení, podkladů i povrchů chodníků. Podél silnice přibudou stromy a parkovací zálivy. Kompletně hotovo má být v roce 2021.

V Turnově plánují projektově připravit několik staveb

V Turnově v letošním roce plánují projektově připravit hned několik staveb. Pracovat se bude na nové budově knihovny ve Skálově ulici. Cena za projekční práce činí bezmála 2 miliony korun. Řešit bude radnice také dostavbu turnovského divadla i revitalizaci Stebénky. Rozeběhly se už práce na projekční přípravě Revitalizace sídliště Na Výšince a sídliště Přepeřská. Zároveň se připravuje studie na rekonstrukci a dostavbu haly sportovního centra.

Ve Frýdlantu začne rekonstrukce Kodešovy ulice

Ve Frýdlantu už v tomto roce začne rozsáhlá rekonstrukce Kodešovy ulice, která je ve správě Libereckého kraje. Náklady na její kompletní obnovu jsou vyčíslené na zhruba 120 milionů korun. Oprava zahrnuje nejen nový asfaltový povrch, ale také splaškovou a dešťovou kanalizaci, veřejný vodovod, chodníky, veřejné osvětlení i obnovu mostů. Vedle kraje se finančně budou podílet i Město Frýdlant a Frýdlantská vodárenská společnost. Práce potrvají 3 roky.

V Semilech mají schválený rozpočet města na tento rok

V Semilech mají schválený rozpočet města na tento rok. Kromě významných investičních akcí schválili zastupitelé další projekty, které zrealizují příspěvkové organizace. Bude pokračovat rekonstrukce na táborové základně v Jesenném. Po předchozí modernizaci sociálního zařízení přijde nyní na řadu více než 30 let stará kuchyně. Dále bude mít lépe vybavenou kuchyň i mateřinka Na Olešce. A to díky konvektomatu.

Jablonečtí zastupitelé odsouhlasili smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti

Jablonečtí zastupitelé odsouhlasili „Smlouvu o spolupráci při zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje na období 2020-2023“. Jablonec se tímto zavazuje zaplatit na zajištění dopravní obslužnosti v kraji částku jeden milion korun ročně. Výše této částky je stanovená dohodou smluvních stran pro daný kalendářní rok jako konečná.